Jak naše programy Doma a Stop násilí od února 2022 pomáhaly lidem, kteří uprchli před ruskou agresí na Ukrajině?
Po vypuknutí ruské agrese na Ukrajině jsme se v programu Doma, který pracuje s migranty a snaží se jim pomoci začlenit se do české společnosti a zároveň zmírňovat předsudky Čechů vůči migrantům, setkali s enormním nárůstem počtu uprchlíků z Ukrajiny. Více jsme se tedy začali v programu zaměřovat na aktivity komunitního charakteru. Komunita je bezpečným místem, kde lidé mohou sdílet své zkušenosti, vzájemně se podpořit a zažít prostředí podporujícího společenství, které se podobá domovu, pokud domov chápeme jako místo, kde máme podporu, ochranu. Komunita má vnitřní dynamiku, která může pomoci s obnovou psychických sil i sdílením potřebných informací a zkušeností.
Program DOMA rozšířil svůj tým o 4 nové kolegy právě z Ukrajiny. Tito kolegové k nám z počátku začali chodit jako klienti programu na konverzační kavárnu. Tři z nich u nás pracují dodnes a stali se zásadním obohacením týmu – díky tomu došlo k rozšíření aktivit programu Doma.
Nově také vznikla tvůrčí dílna, která dodnes slouží jako bezpečný prostor, kde se lidé scházejí a vzájemně podporují. Mohou v ní komunikovat nejen slovy, ale i prostřednictvím tvůrčí činnosti. Lektoři těchto aktivit se často rekrutují z účastníků, kteří chtějí realizovat své dovednosti.
V roce 2023 vznikla Herna pro děti se speciálními potřebami, kde se uplatnili 3 ze 4 našich ukrajinských kolegů a kolegyň. Ukázalo se, že jednou z nejzranitelnějších skupin uprchlíků, jsou samotné matky s dětmi s postižením. Peče o dítě s postižením v podmínkách uprchlictví je extrémně náročná. Hendikep se často v takovém prostředí prohlubuje. Proto vznikla Herna, kde pečují odborníci po určitý čas o dítě a matky mohou tento čas využít ke konzultaci nebo vyřízení svých záležitostí. Psychofyzický stav dětí se po návštěvě herny zlepšuje. Herna každý rok pečuje o 30 až 40 rodin.
Dále jsme také v roce 2023 otevřeli klub pro ukrajinské seniorky, který pro sebe vybral jméno Star klub. Senioři jsou skupinou uprchlíků, která čelí mnoha barierám. Výuka jazyka jde pomaleji a běžné kurzy to často neberou v potaz. Těžce na ně doléhá pocit vykořenění ze svého prostředí i starost o rodiny, které zčásti zůstaly na Ukrajině a jsou v ohrožení života. Je pro ně důležité setkávání, sdílení i objevování českého prostředí, možnost zbavit se samoty je tak často doslova životně důležité.
Kromě programu DOMA s klienty z Ukrajiny pracuje také náš program Stop násilí, kde pro ně od roku 2022 do současnosti poskytujeme terapie pro lidi. Za tři roky programem prošlo 128 ukrajinských klientů, z nichž drtivou část tvoří ženy. Tento fakt lze vysvětlit tím, že zatímco muži bojují na frontě, jejich ženy se musejí postarat o rodinu, bydlení, finanční stabilitu a další věci.
Mnohé z těchto žen přitom čelí extrémní psychické zátěži. Jsou vystaveny dlouhodobému stresu, nejistotě a traumatu spojenému s válečným konfliktem a nuceným odchodem ze své země. U části z nich se rozvíjí posttraumatická stresová porucha (PTSD). Chronický stres a neustálé vypětí pak negativně ovlivňují jejich schopnost adaptovat se na nové podmínky a plnohodnotně fungovat v každodenním životě.
Zajištění psychické stability je pro tyto ženy stejně zásadní jako nalezení práce či bydlení. Psychická podpora a odborná terapeutická pomoc jim pomáhají zvládat emoční zátěž, obnovovat pocit kontroly nad vlastním životem a předcházet dalším psychickým a fyzickým důsledkům neřešeného traumatu.