Porušování pracovních práv v ČR a vznik policy paper

Ačkoliv by v EU podle platných zákonů měli mít všichni pracovníci ze zemí EU v zásadě rovné podmínky, v praxi se to z různých důvodů nedaří zajistit. Rovné pracovněprávní podmínky nebývají dodrženy zejména v případě nízkokvalifikované a nízkoplacené práce, která může mít charakter sezónní práce, pracovní stáže, práce v domácnostech nebo být zprostředkována pracovními agenturami.

Policy paper vyšel ze spolupráce MKC Praha, Kanceláře veřejné ochránkyně práv a Diakonie ČCE.  Vznikal na základě zmapování a právní analýzy konkrétních případů skupin zaměstnanců ze států EU, kteří v České republice pracovali většinou přes několik úrovní subdodavatelů a opakovaně se setkali se závažným porušením svých práv.

Na semináři, který proběhl pod záštitou ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, byly v rámci představovaného policy paperu diskutovány tři palčivé nedostatky tuzemského pracovněprávního nastavení: slabá role inspekce práce, nadužívání forem nepřímého zaměstnávání a neinformovanost zahraničních pracovníků ze států EU.

Pokud vás zajímá, co lze s aktuální situací dělat, přečtěte si policy paper, který obsahuje konkrétní doporučení na zlepšení pracovních podmínek nejen zahraničních pracovníků a pracovnic.

PolicyPaperPolicyPaper.pdf