Projekt DOMA pomáhá cizincům zapojit se do života v české společnosti a místní komunitě. Cílem je poskytnout odbornou podporu a posilovat přirozené sociální kontakty mezi tuzemci a cizinci v místě, kde žijí, a předcházet tím sociálnímu vyloučení. Záměrem projektu je také umožnit Čechům získat osobní zkušenost s azylanty a mírnit tím xenofobní nálady mezi lidmi.
Kontakt
Co nabízíme
Herna pro děti se specifickými potřebami
Volnočasový klub nabízí prostor pro děti se specifickými potřebami, kde se mohou rozvíjet pod dohledem našich zkušených kolegů. Herna je určena primárně dětem z Ukrajiny, v poslední době ale vítáme i české děti.
Dílna autorského divadla
Poznej sám sebe pomocí divadla!
Chcete se naučit hrát v divadle a tvořit autentické představení, zlepšit svůj hlasový projev, zdokonalit češtinu? Na Dílně autorského divadla zkoušíme různé divadelní techniky a formáty, storytelling, improvizaci, pracujeme s řečí a hlasem, tělem, prostorem aj. Účastníci Dílny si pak mohou (ale nemusí) zahrát ve skutečném divadelním představení.
Autorské divadlo taky napomáhá cizincům v bezpečném prostředí organizace DOMA zorientovat se v novém českém prostředí a procvičit si svou češtinu.
Kdy? V úterý od 17:00 do 20:00
Kde? Prokopova 216/4, Praha 3 – Žižkov
Tvůrčí dílna Prokopka
Kdy?
Kde? Prokopova 216/4, 130 00, Praha 3 – Žižkov
Konverzační kavárna Obýváček
Vstupte do našeho Obýváčku a konverzujte s námi česky o nejrůznějších zajímavých tématech, která vybírají
pracovníci Diakonie spolu s účastníky Obýváčku. Dozvíte se tak např. o historii, kultuře a zvycích v České republice,
ale také o světových náboženstvích či významných světových osobnostech.
Kdy?
Kde? Čajkovského 1640/8, 130 00 Praha – Žižkov
Světový étos – výstava
Jsme přesvědčeni, že otevřený a spravedlivý přístup k cizincům je nedílnou součástí světového etického dědictví a klíčovým předpokladem míru mezi národy.
Náš Program práce s migranty proto pro vás díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti a ve spolupráci s německou Nadací Weltethos přichystal zajímavou výstavu, která představí hlavní myšlenku světového etického minima, takzvaného Světového étosu.
Slovo k výstavě Světový étos
Mgr. Ing. Josef Bartošek, Ph.D.
Všechna světová náboženství se shodnou na společné etice. Proto zásada: nedělej jiným to, co nechceš, aby oni dělali tobě, se stala obecně uznávaným zlatým pravidlem. A miluj bližního svého jako sebe sama pak jeho vrcholem.
Prof. Hans Küng zasvětil mezináboženskému dialogu celá svůj život. Jeho knihy Křesťanství a hinduismus, Křesťanství a islám, Křesťanství a buddhismus, Křesťan-ství a náboženství Číny, případně Po stopách světových náboženství, vyšly i v češtině.
Myšlenky „světového étosu“ prvně oficiálně formuloval již Parlament světových náboženství, který se sešel v roce 1893 v Chicagu a mezi zúčastněnými byli i Virchand Gandhi (džinismus), Anagarika Dharmapala (buddhismus), Swami Vivekananda (hinduismus), G. Bonet Maury (křesťanství), Mohammed Alexander Russell Webb (islám) a řada dalších. Na něj pak o sto let později navázalo další setkání v Chicagu, které vytyčilo zásady „globální etiky“ z velké části formulované právě Hansem Küngem. Myšlenky na společný všelidský étos, bez nějž se společnost dříve či později rozpadne, nezničily ani dvě obludné světové války, které se mezitím odehrály a které uvrhly milióny lidí do skepse.
Výstava, kterou máte možnost shlédnout reflektuje celý tento složitý a turbulentní vývoj postoje jednotlivých náboženství, jejich politické i fundamentální aspirace a dává nám nejen nepřeberné množství informací, ale poskytuje i dostatečný prostor pro vlastní reflexi.
Je rozhodně počinem, který by neměl ujít vaší pozornosti.
Rezervace aktivit
Rádi byste se nějaké z našich akcí účastnili? Třeba i pravidelně? Neváhejte si vybrat a své místo rezervovat:
Partneři a sponzoři programu
Cíle a aktivity programu
CO JE CÍLEM PROJEKTU
Projekt Doma pomáhá azylantům, lidem s doplňkovou ochranu, žadatelům o mezinárodní ochranu a migrantům ze třetích zemí – zapojit se do života v české společnosti a místní komunitě. Jeho cílem je poskytnout odbornou podporu a posilovat přirozené sociální kontakty mezi tuzemci a cizinci v místě, kde žijí, a předcházet tím sociálnímu vyloučení a vzniku ghett. Záměrem projektu je také umožnit Čechům získat osobní zkušenost s migranty a mírnit tím xenofobní nálady mezi lidmi.
JAKÉ AKTIVITY JSOU V RÁMCI PROGRAMU REALIZOVÁNY:
- asistence v situacích, na které zatím rodiny migrantů samy nestačí, a poradenství při řešení problémů
- pomoc při navazování vztahů s místními lidmi, hledání a podpora sousedských vazeb
- setkávání v místní komunitě – besedy, rozličné aktivity pro děti i dospělé, výlety, sdílení zkušeností
- dobrovolnický program, propojování migrantů s dobrovolníky z místní komunity
- vzdělávání v oblasti právní a finanční gramotnosti a předcházení pracovnímu vykořisťování